تبلیغات
هیئت بسکتبال خوی - تاریخچه بسکتبال
ورزش مهیج بسکتبال توسط دکتر جیمز نای اسمیت، استاد دانشگاه اسپرینگ فیلد ایالت ماساچوست آمریکا ابداع شد تا ورزشکاران بتوانند در فصل های سرد در داخل سالن به ورزش بپردازند و آمادگی بدنی خود را حفظ کنند. بسکتبال برای اولین بار در آسیا در کشور چین و سپس در هندوستان رواج یافت

بسکتبال در اوایل پاییز سال 1891 میلادی توسط یک استاد دانشگاه به نام دکتر جیمز نای اسمیت طراحی شد. اما از مدت ها قبل تر این ورزش به صورت بازی های محلی با کمی تغییرات در آمریکای مرکزی و جنوبی انجام می شده است.

دکتر نای اسمیت یک پزشک کانادایی بود که به ایلات متحد آمریکا مهاجرت کرد و تابعیت این کشور را گرفت. هنگامی که دکتر اسمیت در دانشگاه ورزش اسپرینگ فیلد ،که در ایالت ماساچوست آمریکا قرار دارد تدریس می کرد،رئیس دانشگاه از او خواست که ورزشی طراحی کند که دانشجویان بتوانند در فصل زمستان در داخل سالن به آن بپردازند.  علت این امر هم آمادگی این دانشجویان برای فصل بهار و تابستان برای پرداختن به فوتبال، هاکی و بیس بال بود.

در ابتدا این ورزش به این صورت بود که دو سبد مخصوص حمل میوه در دیوار دو طرف سالن، در ارتفاعی بلندتر از قد یک انسان بلند قد  نصب می شد و ورزشکاران به دو گروه 9 نفره تقسیم می شدند  و میبایست دست به دست توپ را به طرف سبد میبردند و توپ را داخل آن می انداختند.
اولین گل تاریخ این ورزش توسط ویلیام چلیس زده شد و کلمه بسکتبال را آقای فرانک ماهان روی این ورزش گذاشت.


تصویری از بازی بسکتبال در ابتدای شکلگیری


اولین مسابقه رسمی بسکتبال در سال 1896 صورت گرفت. که در آن دیدار دانشگاه شیکاگو 15 بر 12 تیم دانشگاه آیوا را مغلوب کرد.
اولین کشوری که بسکتبال در آن نفوذ کرد کانادا بود و بعد آن بود که کم کم در بین کشورهای دیگر از جمله فرانسه در سال 1893، چین و  انگلستان و  هندوستان در سال 1894 و ژاپن در سال 1900 وارد شد.
در دایرةالمعارف بریتانیکا آمده است که این ورزش در سال 1901 میلادی برابر با 1280 ه.ش وارد ایران شده است. اما اولین نشانه های این ورزش در ایران در سال 1310 و 1311 توسط کارکنان سفارتخانه های خارجی در ایران دیده شده است.
فدراسیون بسکتبال ایران در سال 1324 تشکیل شد و نخستین حضور بسکتبال ایران در میدان های بین المللی در بازی های المپیک 1948 لندن می باشد.تاریخ : دوشنبه 21 مرداد 1392 | 12:22 ق.ظ | نویسنده : مهدی رنجبر حاجی حسینلو | نظرات

  • تعبیر خواب
  • آی آر آی بی
  • ضایعات