تبلیغات
هیئت بسکتبال خوی - دستها بالا اگر شما می خواهید بسکتبال بازی کنید

موضوع این مقاله درمورد استفاده از دست ها در قسمت های مختلف بازی بسکتبال است. مشخصا جنبه های دیگر بسکتبال (مانند: کارهای پا، تعادل، حالت، موقعیت قرار گرفتن در زمین و غیره) به نسبت وضعیت دستها به طور مساوی از اهمیت خاصی برخوردار هستند. اما با این وجود موضوع این مقاله تنها بر استفاده از دستها بر میگردد

نکته کلیدی که من می خواهم آنرا بوجود بیاورم این است که دستهای بازیکنان شما باید برای هر کاری که می خواهند انجام دهند در وضعیت «بالا و اماده» باشد و ایجاد چنین وضعیتی در بازیکنان در حالت های مختلف مثل (توپ گرفتن، شوت و ...) زمان های متفاوتی را می خواهد.

همواره این وضعیت در کودکان با ایجاد یک مبارزه و مسابقه بین آنها می توان به وجود آورد هرچند که من اعتقاد دارم که با کمک و ستایش بازیکنان مستعد می توان این وضعیت را در دیگران نیز تقویت کرد.

راه دیگر برای بهبود آمادگی بازیکنان برطرف کردن کردن حواسپرتی است. برای این امر باید مطمئن باشید که اونیفورم بازیکنان مناسب است. این امر از آن جهت مهم است که باعث خنثی شدن اشتباهات در دیدن بازیکنان می شود.

نگه داشتن توپ:

با وجود اینکه به نظر می رسد این توانایی از موضوعات خیلی پایه ای بسکتبال است، اما شگفت آور است که خیلی از بازیکنان جوان هستند که تا به حال آنرا فرا نگرفته اند:

·         از تمامی بند های انگشت برای نگه داشتن توپ استفاده کنید و هرگز از نوک انگشتان برای این کار استفاده نکنید.

·         انگشتان را باز کنید اما مواظب باشید فاصله ی آنها زیاد نباشد.

·         توپ را محکم نگه دارید.

دفاع روی توپ:

·         برترین روش دفاع خوب فشار آوردن روی توپ است. بدیهی است که دستها مولفه ی اصلی و جدائی ناپذیر برای خوب فشار آوردن روی توپ می باشند.

·         باید دست سمت توپ، توپ را دنبال کند، و روی مسیر حرکت یک پاس و یا یک شوت مطمئن فشار بیاورد. همچنین در استفاده از دستها اقتصادی عمل کنید، زیرا حالت نوسانی دست ها زیاد نمی تواند کمکتان کند.

·         دست دیگر باید پایین تر نگه داشته شود، هر کف دست تقریبا رو به ناف بازیکنان حریف باشد و برای فشار آوردن روی دریبل و حرکت cross-over گارد حریف آماده باشد.

·         توپ را در پایین نزنید و سعی کنید دستهاتون را در بالا برای زدن توپ پرت کنید زیرا احتمال اینکه توپ از دست مهاجم رها شود، زیاد است و شما را به انجام خطای کمتر سوق خواهد داد. در ضمن خیلی از داورهای مسابقات برای ضربه ی سریع دست به سمت پایین خطا اعلام می کنند ولواینکه تمام توپ را زده باشد.
طبقه بندی: آموزشی،

تاریخ : دوشنبه 21 مرداد 1392 | 12:28 ق.ظ | نویسنده : مهدی رنجبر حاجی حسینلو | نظرات

  • تعبیر خواب
  • آی آر آی بی
  • ضایعات